Bı Kerê Nıkarın Baz Dıdın Kurtan PDF Yazdır e-Posta
Cevdet KARAMAN tarafından yazıldı.   
Pazar, 19 Ekim 2014 14:36

 

Ortadoğu coğrafyası son dönemlerde ciddi değişim ve sosyal patlamalara sahne oldu. Müslüman halklar sivil ve insani direnişlerle başlarındaki batı kuklası zalim yöneticileri bir bir devirmeye başladılar. Tunus’ta başlayıp Arap âlemine dalga dalga yayılan devrimlere hazırlıksız yakalanan batılı emperyalist güçler, kısa bir şoktan sonra bu devrimleri kendi lehlerine çevirip hezimete uğratmak için planlar yapmaya başladılar. Ama hiçbir şey istedikleri gibi gitmiyordu.

Mısır’da İhvan gibi halkıyla barışık mutedil Müslümanların iktidara gelmesi, dünyadaki bütün şeytani fitnelerin merkezi olan Amerika’yı çileden çıkarıyordu. Bütün şeytani düşünce kuruluşlarını harekete geçiren Amerika sonunda risksiz bir yol bulmuş oldu. Bu devrimler terörize edilip Müslümanlar arasında mezhep savaşları başlatılabilirse şeytani güçler nisbeten rahat edebilirlerdi. Bu gün Suriye ve Irak’ta uygulamaya konulan mezhep savaşı bu politikanın bir neticesidir.

Bu planın hayat bulması için en uygun zemin Irak ve Suriye idi. Suriye’de zalim Esad rejimine karşı ayaklanan Müslüman halk ciddi bir katliam ve soykırıma maruz kalınca Afganistan, Çeçenistan Irak ve muhtelif yerlerde bulunan Sünnî cihadi grupların Suriye’ye geçmesi sağlandı.

Cesur, gözü kara ve ciddi bir savaş tecrübesine sahip olan bu grupların en önemli özelliği Müslüman olmalarına rağmen İslam’ın savaş ahlakından mahrum ve mezhep mutaassıbı olmalarıydı. Onların bu taassubu karşı taassubu tetikledi ve mezhep savaşı kızıştı.

Düşmanın metoduyla düşmanına karşı mücadeleye koyulan bu guruplar en büyük zararı İslam’a ve İslam’ın İmajına verdiler. Nitekim İşid gayri İslami yöntemlerle katlettiği muhaliflerinin görüntülerini medyaya servis edince, barışın diğer adı olan İslam batı dünyasında terörle eşdeğer bir anlamda tanıtılmaya çalışıldı. Şeytani güçler İşid’in her cinayetini İslam’a mal ederek kendi kamuoylarının dikkatine sundular. Doğrusu bu yöntem İşid’in de işine geldi. Zira:

Medyaya servis edilen gayri İslami her cinayet muhaliflerin kalbine korku salacak ve girdikleri her yerde insanlar canlarını kurtarmak için herşeylerini terk ederek kaçmaya çalışacaktı. Nitekim Dün Şengal bu gün Kobani’de yaşanan insanlık dramı mahiyetindeki kitlesel göç hadiseleri İşid tarafından işlenen gayri İslami ve insani cinayetlerin kalplere saldığı korkunun bir neticesidir.

Tabiki mezhep savaşında Şii guruplar da boş durmadı. Onlar da ya Hüseyin, ya Ali nidalarıyla kelle uçurmaya ve uçurdukları kellelerle top oynama görüntülerini medyaya servis etmeye başladılar. Şeytani güçlerin merkezi olan Birleşmiş Şeytanlar Topluluğu’ndan yükselen tek ses (Canınız cehenneme, birbirinizi yiyebilirsiniz. Yeter ki bize ve petrolümüze dokunmayın oldu.)

Müslümanlar Suriye ve Irak’ta kapışırken, PKK ve PYD daha farklı bir yol izleyerek bu çatışmayı fırsat bildiler. PKK ve PYD Esad’ın da desteğiyle kısmi özerkliklerini korumaya çalıştılar. Abdullah Öcalan’ın önerisiyle Sosyalizmin ilkel ve tipik bir örneği olan kantonlar (ki kimileri bu uygulamaya Karton devlet diyorlar) şeklinde örgütlendiler. Suriye Kürtlerini örgütleyen PKK’nin Suriye’deki kolu PYD İşid dâhil çıkarı kimle örtüşüyorsa onunla işbirliği yaptı. Ama İşid’in tekelci ve vahşi mantığı PYD’de de hâkim olduğu için onlar da muhaliflerine karşı acımasız davrandılar. Önce Rojava’da kendileri gibi düşünmeyen Kürt muhalefetini kanlı cinayetlerle tasfiye ettiler.  Sonra herkesi zorla PYD’ye boyun eğdirmeye çalıştılar.

Bu gün her ne olduysa daha önce işbirliği yaptıkları İşid’le araları bozuldu ve savaşa tutuştular.

İşid Musul’u aldıktan sonra ağır silahlar elde edip var gücüyle Kobani’ye yüklenince PKK ve PYD güçleri zor durumda kalıp Muharip düşman olarak kabul ettikleri T.C den yardım dilenmeye başladı. Bunda muvaffak olmayınca da Kobani’de Kürt halkını İşid zulmüyle baş başa bırakıp kaçmayı denediler. Ama karizma çizilmişti bir kez. Nitekim İşid karşısında yaşanılan hezimet PKK tabanında ciddi bir moral bozukluğuna yol açmıştı.

Kobanî’yi kaybedip kadın eteklerini giyerek Türkiye’ye kaçan PKK’li çeteler, tabanlarındaki imajlarını düzeltmek için Türkiye’de İşid’le alakası olmayan Müslümanlara yönelerek Müslümanları vahşi bir şekilde katletmeye başladılar. Kimilerini benzin dökerek yaktılar. Kimilerini öldürdükten sonra arabayla üstünden geçtiler. İçleri rahat etmeyince de götürüp binanın en üst katından attılar, bu da yetmeyince yaktılar.

PKK tabanı bu vahşeti izlerken moral buldu mu bilmiyorum. Ama bildiğim tek şey PKK’li çeteler İşid karşısında yaşadıkları mağlubiyetin acısını Kürdistanlı Masum Müslümanlardan çıkarmaya çalışıyorlar. Atalarımız ne güzel söylemiş (Bikerênikarinbaz didin Kurtan.)  

BU MAKALEYİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile