Solhan’da Yerel Seçim ve Aşiretler PDF Yazdır e-Posta
solhan tarafından yazıldı.   
Salı, 29 Ekim 2013 16:06

289Bir zamanlar Solhan’ın sorunları, siyasal ve sosyal yapısı ile ilgili tespit ve önerileri ile dikkat çeken Solhan Haber Gazetesi’nin müstear isimli yazarı Ömer Ahmet Toprak’ın 5 yıl önce yerel seçim arifesinde yazdığı yazıyı, noktasına-virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz.

İşte o yazı:

Kabul Ediyorum, Aşiretçilik Solhan'ın Gerçeğiymiş! (Şimdilik…)

Bu seçimde her şeye rağmen bir şeylerin değişeceğine, düzeleceğine inanıyorum.

Mesela daha önce tartışıldığına çokça rastlamadığımız, alışık olmadığımız konuların konuşulup tartışıldığını gördük. Bu gelişmeler, orta yaşın altındaki Solhanlılar tarafından dillendirildi. Bu ezberi bozan gençlerin varlığı bana umut verdi.

Uzun yıllar feodaliteye karşı düşünceler dile getirmemize karşın; bugün, hiçbir zaman etkisini kıramayacağımıza inandığım aşiretlerin, Solhan siyasetinde tahmin ettiğimizden çok daha büyük bir belirleyici olduğu gerçeği ile yüzleştik.

Artık ideal olanı kafamızda ve gönlümüzde muhafaza etmekle beraber reel olanı kabul etmekten başka çaremiz kalmadı.

Solhan'ın gerçeği olarak kabul etmek zorunda olduğumuz aşiretler, aşiret eksenli siyasi yapılanmalar, özellikle yerel seçimlerde belirleyici olmaya devam ediyor.

Biz de, aşiretlerle ilgili düşüncelerimizi yeniden gözden geçirmez,  yıllardır inatla savunduğumuz bazı fikirlerimizi revize etmezsek, ideal olanla reel olanı harmanlamazsak olan savunduğumuz gerçeklere olacak.

Peki, ne olacak şimdi?

Biz de mi aşiretçi olduk? Biz de mi "bizden olsun, isterse köpek olsun?" diyeceğiz.

Biz de mi başkasının akına kara, kendi karamıza ak diyeceğiz?

Biz de mi tercihlerimizde iyi, güzel, doğru, faydalı ve adil olanı değil hangi aşiretten olduğunu ölçüt kabul edeceğiz?

Hayır, asla!

Bizim böyle düşünmemiz, bizim yaşıyorken ölmemizle aynı anlama geliyor. Ben, sadece aşiretlerin etkisinin inkâr edilemez ve yıllardır kabul ettiğimizden kat kat fazla olduğu gerçeğini kabul etmemiz ve bu gerçekleri de göz ardı etmeden yeni açılımlarda bulunmamız gerektiğine inanıyorum.

Yoksa, biz fildişi kulelerimizde kendi ideallerimizle sevişirken, topluma, devlete, devletin önemli kurumlarına, siyasete köhnemiş zihniyetler hâkim olmayan devam edecek.

Tarihte hep tekerrür eden ve bir kırılma noktası olan aydınların gerçekçi düşünmemeleri, toplumun sosyokültürel gerçeklerini göz ardı etmeleri, bazen toplumları, bazen aydınları, bazen de hepsini beraber helak etmiştir.

Fanatikçe bir kişiye veya aşirete bağlı olmayan, taassup zincirlerini kırmış hemşerilimizle bu seçim belki tam olarak gerçekleştiremeyeceğimiz, ama bugünden başlayarak şu gerçekleri savunmamızın önyargısız beyinlerde kabul göreceğine inanıyorum.

Herhangi bir ırka mensup olmakla övünmenin anlamsız ve yanlış olduğu gibi, bir aşirete mensup olmakla övünmekte yanlış tehlikeli ve huzur bozucudur.

Aşiretlerimize, siyaseti toplumumuzda bir hizmet makamı olarak kabul ettirilmeli, bir hesaplaşma arenası olmaktan çıkartmayız.

Her aşiretin birliği ve beraberliği güzeldir. Bu birlik ve beraberlik kötülük yapmak,  zulmetmek,  başka aşiretleri tahakküm altına almak için değil, hayırlı işleri başarmak için gereklidir.

Her aşiret mensubundan sağduyulu olanlar, kendi aşiretlerinde birlik, beraberlik, iyilikleri yaygınlaştırıp kötülüklerden alıkoymak için bir çaba içinde olmaları gerekir. Bu çaba, birlik ve beraberliğimiz için atılması gereken ilk adımdır. Aşiretler bir otokontrol, bir ahlak okulu, bir dinamizm mekanizması haline getirilmeli. Her kafadan bir ses çıkan veya beyinleri uyuşturulmuş insan güruhu değil, aşireti oluşturan ailelerin temsilcilerinin olduğu, aile içi ve toplumsal konuların konuşulup tartışıldığı, istişare edildiği, kararların alınıp uygulandığı bir organizmaya dönüşmeli. Bu hem bizim inancımıza uygun bir metodoloji hem de demokrasi kültürüne de büyük katkıdır.

Aşiretler varsın olsun. Aşiretlerin gücü, etkisi de varsın devam etsin. Yeter ki bu güç olumsuzluklara sebep olmasın.

ÖMER AHMET TOPRAK

 

BU MAKALEYİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Son Güncelleme: Salı, 29 Ekim 2013 16:09
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile