Cumhuriyet Bayramı Kutlandı PDF Yazdır e-Posta
solhan tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 02 Kasım 2015 16:24

 

DSCN1173

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 92’inci yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.

İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’nün kapalı spor salonunda düzenlenen törene Kaymakam Fatih Okumuş, İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Mehmet Güler, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız,  Arakonak Belediye Başkanı Mustafa Döner, kurum amirleri, okul idarecileri ve öğretmenleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende, İstiklal Marşının okunmasının ardından Kaymakam Fatih Okumuş törende yaptığı konuşmada,  “Bundan 92 yıl önce dikilen Cumhuriyet fidanı bugün büyümekte ve olgunlaşmakta gelecek asırlarda inşallah olgun bir çınar ağacına dönüşecektir. Cumhuriyet bildiğiniz üzere yönetim şeklini de içeren bir rejimdir. Ülkemizdeki demokratik Cumhuriyeti yaşatmak topyekün hepimizin görevidir,  saygıdeğer eğitimciler demokratik Cumhuriyet muhtemeldir ki en iyi rejim şeklidir ve onun yaşatılmasının objektif koşullarının olduğunu kabul etmek gerekir güçlü bir özel sektör özerk bir sivil toplum kamuoyunun etkisinin yüksek olması katılımcı bir kültürel o yapı demokratik değerlerin özümsenmesi bunlar içinde düşünülebilir. Demokrasi bir lütuf veya bağış değildir tersine bir mücadele ile elde edilen ve kıskanılarak korunması gereken bir anlayıştır,  o elbette ki bütün meseleleri çözen sihirli bir değnek değil;  fakat sorunların çözümünde oldukça işe yarar ve meşru bir kurumsal vasıtadır bunu tespit etmek istiyorum. O halde Cumhuriyet özgürlük, girişimcilik, hesap verebilirlik, eleştirel düşünce, yenilikçilik gibi değerleri ön plana çıkarıyor, küresel ve rekabetçi bir ekonomide iddialı olmak ve bunu da demokrasiye uygun bir yöntemle kanalize edebilmek için beşeri sermayeye ciddi oranda eğilmek zorundayız. Siz eğitimciler ezberci ve tekdüze kapalı bir nesil değil; fakat özgür ve özgüveni yüksek bir nesil inşası için üzerinize büyük bir sorumluluğun düştüğünü bilmeniz gerekir. Bu doğrultuda bir metotla girişimci ve yenilikçi bir zihniyet yapısını yetiştirme sorumluluğunuz vardır.

Cumhuriyet yönetimi sizlere her türlü model imkanları sağlamakla yükümlüdür;  ama sadece kitap bina öğretmen ve bilgisayar ile güçlü ve donanımlı bir nesil inşa etmemiz mümkün değildir bunun için mutlaka değişimci ve dönüşümcü bir metoda ve yaklaşıma ihtiyacımız vardır bu yeni metoda uyumlu olarak geleceğe kendinizi hazırlayın çok dil bilen esnek teknolojik araç ve gereçleri muntazam kullanan Dünya'yı gezen gören eleştiren ve farklı bakabilen sadece bir üniversite diploması değil birkaç üniversite diploması olan hatta master ve doktora yapmış insanlara ihtiyaç duyan bir iş piyasası gelişiyor. Bu gerçeği bilip ona göre hazırlanmamız gerekiyor demokratik bir Cumhuriyeti ancak girişimci yenilikçi bir nesil ile yaşatıp muasır medeniyet seviyesine çıkarabiliriz.

Bünyesinde huzur ve istikrar limanı olabilecek güçlü bir Türkiye ye ihtiyaç olduğu bugün daha net olarak hissedilmektedir. Bundan da öte merhametli ve şefkatli bir ülkeye bölgemizde ciddi anlamda ihtiyaç vardır bütün güzellikleri ile ülkemiz hem bölgesine ve hem de bütün dünyaya şefkat merhamet adalet ve yardımlaşma gibi insani duyguların öğretildiği bir laboratuvar ve okul konumundadır. Bu ülkenin güçlü ve müşfik olması için bir yandan çalışkan ve üretken diğer yandan da merhametli ve şefkatli bir toplum yapısına olan ihtiyacı bir defa daha bu vesileyle anlaşılmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime bayramınızı tekrar en kalbi duygularla kutlar selam ve saygılar sunarım. ” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından, günün anlam ve önemiyle ilgili şiirler okundu. Şiirlerin ardından halkoyunları ekibi sahneye çıktı. Halkoyunları ekibinin gösterisinin akabinde yarışmalar yapıldı. Yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrenciler hediyeler verildi. Program geçiş töreni ile sona erdi.

BU MAKALEYİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile