Yılmaz, Toplu Açılış Törenine Katıldı PDF Yazdır e-Posta
solhan tarafından yazıldı.   
Salı, 20 Ekim 2015 06:34

 

AÇILIŞbakanAÇILIŞ.-2

Seçim çalışmaları kapsamında ilimizde bulunan Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Solhan’da hizmete sunulan kamu yatırımlarının toplu açılış törenine katıldı.

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ilçemizde hizmete sunulan kamu yatırımlarının toplu açılış törenine katıldı.

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Bingöl Milletvekili Adayları Enver Fehmioğlu, Yusuf Coşkun ve İl Başkanı Yılmaz Seven ile birlikte Solhan’a gelen Başbakan Yardımcısı Yılmaz, İlçe Kaymakamı Fatih Okumuş ve Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız tarafından karşılandı.

Sabah kahvaltısında vatandaşlarla bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Yılmaz burada yaptığı açıklamada, AK Parti hükümeti döneminde Solhan’a yapılan yatırımları özetledi.

Solhan’a son 10 yılda 500 milyon TL civarında yatırım yapıldığını kaydeden Yılmaz, “Bütün yapılan yatırımlarla Solhan çok farklı duruma gelmiş durumda. Solhan gerçekten bir şehir haline geldi. Solhan yapılan hizmetlerle bir şehir kimliği kazanmış durumda bundan sonra da İnşallah eksikliklerimizi de tamamlayarak, Solhan’ı daha iyi noktalara taşıyacağız. En son Solhan’a üniversiteyi de getiriyoruz, meslek yüksekokulumuzun inşaatı devam ediyor. Gelecek seneden itibaren Solhan artık bir üniversite şehri olacak. Yine havaalanımızı Bingöl, Genç ve Solhan’ın kolay ulaşabileceği bir alana yaptık. Bingöl-Solhan yolunu da BSK programına dâhil ettik. Duble yol yaptık, yolda hiçbir sıkıntı yok. Geçmişte olan yolu hepimiz iyi hatırlıyoruz çukurlar vardı Bingöl’den Solhan’a gelmek bir saatten fazla sürüyordu şimdi yarım saatte ulaşılıyor. Bundan sonraki aşamalarda Bingöl-Solhan yolunu BSK programına aldık. Zaman içerisinde bu hizmeti de yapacağız” dedi.

“Solhan’a yatırım yapmaya devam edeceğiz”

İlçenin ihtiyacı olan hükümet konağın için yer tahsis edildiğini müjdeleyen Yılmaz, şunları söyledi: “Yer konusunda sıkıntı vardı onu da çözdük. Solhan’ımızı kimliğine uygun bir hükümet konağına kavuşturacağız. Solhan’a yatırım yapmaya devam edeceğiz. Solhan’ın eğitime ne kadar önem verdiğini bildiğimiz için eğitime öncelik verdik. Yurtlar, pansiyonlar, okullarla bir eğitim kampüsü oluştu. Sadece Solhan’dan 800 öğrenci üniversitede okuyor, bu gençler gelecekte Solhan’a da, Bingöl’e de ülkeye de çok faydalı insanlar olacak. Yine özel idaremiz kanalıyla yatırımlar yaptık. Sadece özel idaremiz kanalıyla son 10 yılda Solhan’a 50 milyonun üzerinde yatırım yapıldı. Solhan bütün bu altyapılarla birlikte üretim alanında da bir atak yapmaya başladı. Öte yandan hayvancılık tesisleri kuruldu, önümüzdeki dönemde bu tesisleri daha da geliştireceğiz. Son seçim beyannamemizde şunu yaptık, yemden ve gübreden vergi almayacağız. Yem ve gübre fiyatlarında önemli bir düşüş olacak. Bu hayvancılık ve bitkisel üretim açısında da faydalı olacak. Yine DAP kanalıyla kırsal alanda hayvan içme suyu göletleri yapmaya başladık. Bu sene Sıvatları dağıttık. DAP kanalıyla tarımsal sulama geliştirilmelerine destek oluyoruz.” şeklinde konuştu

“Son 13 yılda Türkiye kalkınmada çok önemli bir yere geldi”

Son 13 yılda Türkiye’nin demokraside ve kalkınmada çok önemli bir yere geldiğini belirten Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Bazen bizlere ‘bu kadar yatırımı yapacak kaynağı nereden buldunuz?’ diye soruyorlar. Bizde başından beri diyoruz ki, ‘kaynak Türkiye’ kaynak zaten var ama geçmişte bu kaynaklar yatırım için değerlendirilmemiş, başka alanlara gitmiş. Şimdi çok şükür biz bu kaynakları yatırıma dönüştürüyoruz. Sizlere tek bir rakam söyleyeyim 2002 senesinde 100 lira vergi topluyorsak, bu 100 liranın 86 lirası faize gidiyordu. Geriye kalan 14 lirayla bütün yatırımlar yapılmaya çalışılıyordu. Niçin böyleydi? Çünkü güven yoktu, istikrar yoktu, iyi bir yönetim yoktu, krizler vardı. Dolayısıyla topladığımız para faize gidiyordu ve devlet borçlu vaziyetteydi. Borçlarımızın milli gelirimize oranı yüzde 74’lere ulaşmıştı. Bakın şimdi tam tersi bir noktaya gelmiş durumdayız. Faizler, yüzde 13’lere düşmüş durumda hizmete giden para yüzde 86’ya çıkmış durumda. Buda istikrarlı bir yönetimle oldu, güven veren bir idareyle gerçekleşti, güçlü siyasi idareyle gerçekleşti. Bundan sonrada Türkiye yoluna devam edecek. İstikrarlı güçlü yönetimlerle, Allah’ın izniyle Türkiye’miz yoluna devam edecek. Türkiye iyi idare edildiği sürece, güçlü bir şekilde yönetildiği sürece kaynaklarını dağıtacak ve inşallah Bingöl’ümüzde de Solhan’ımızda da bu yatırımlar devam edecek. Burada huzur ortamına değinmek istiyorum, ne kadar çaba sarf ederseniz edin, teşvik verin, destek verin, huzur ortamı tam olarak tesis edilmediği zaman yine arzu ettiğimiz ölçüde bir kalkınma sağlayamıyoruz. Bakın bizim Genç insanlarımız var, çocuklarımız var onlara iyi bir gelecek hazırlamamız gerekiyor. Ama maalesef ülkemize değişik odaklar tarafından yöneltilen terör saldırıları var. Burada bir kez daha şunun altını çizmek istiyorum, kim yaparsa yapsın, hangi sebeple yaparsa yapsın terörü lanetliyoruz. Terör, kalkınmanın da, demokrasinin de düşmanıdır. Son 13 yılda Türkiye demokraside, kalkınmada çok önemli bir yere geldi. Daha da ilerlememiz için bu huzur ortamı çok önemli. Hepimiz huzurumuza sahip çıkmalıyız, gençlerimize sahip çıkmalıyız. Bu terör eylemlerini yapanlar, emin olun bu bölgeye hizmet etmiyorlar, bu bölgeye en büyük zararı veriyorlar” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Yılmaz ve beraberindekiler İlçede yapımı tamamlanan, Gençlik Merkezi, 500 Seyirci Kapasiteli Kapalı Spor Salonu, Dilektepe 14 Derslikli Eğitim Binası, Merkez YBO 14 Derslikli Eğitim Binası ve Kapalı Spor Salonu, Anadolu İmam Hatip 24 Derslikli Eğitim Binası ve 200 Kişilik Erkek Öğrenci Yurdu, Öğretmen Veli Tuğa 14 Derslikli Eğitim Binası, Mini Terminal ve Ziyaret Parkı’nın toplu açılış törenlerine katıldı.

Törende ilk olarak Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız selamlama konuşması yaptı.

Daha sonra açılışı yapılacak olan kamu yatırımları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye çıkan İlçe Kaymakamı Fatih Okumuş yaptığı konuşmada,” “Bugün ilçemizde 13 milyon değerinde 9 adet güzide kamu yatırımı vatandaşlarımızın istifadesine sunulmuştur. Bu yatırımlar bir tanesi gençlik merkezi,  bir tanesi kapalı spor salonu, iki tanesi belediye hizmetleri alanından son beş tanesi ise eğitim alanındadır. Yaklaşık iki milyon değerindeki gençlik merkezi ve beş yüz seyirci kapasiteli kapalı spor salonu yatırımlarıyla devletimiz Solhanlı gençleri yanında olduğunu bir kez daha üzerine basa basa göstermiştir. Zeka oyunlarından güzel resimlere,  bağlamadan gitara kadar çok çeşitli kurslarla gençlik merkezi ciddi faaliyetler yapmaya şimdiden adaydır. Kapalı spor salonumuz hentbol, voleybol ve basketbol salonu olarak profesyonel olarak kullanabilecek aşamadadır. Bu yatırımlar inşallah faaliyetlerle doldurup daha anlamlı hale getireceğiz. Belediyemizin yaklaşık 3 milyon yatırımıyla mini terminal ve ziyaret parkı halkımızın istifadesine sunulmuştu. Şehir içi, şehirlerarası,  köy, otobüs, dolmuş ve taksilerin modern yer ve binada vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını en kısa sürede karşılayacaktır. Eğitim alanında 8 milyon değerinde 5 adet yatırımız mevcuttur. Bunlar Dilektepe Köyü on dörtlük derslik eğitim binası, 28 Ağustos on dörtlük derslik eğitim binası, Yibo on dörtlük derslik eğitim binası ve kapalı spor salonu, Anadolu İmam Hatip Lisesi 24 derslik eğitim binası ve bu liseye mahsus 200 kişilik Erkek Öğrenci Yurdu ve son olarak Öğretmen Veli Tuğa Okuluna ait on dörtlük derslik eğitim binasıdır. Bu yatırımlar sayesinde ilçemizin fiziki bina yatımları ‘Hükümet Konağına ayrı tutuyorum müsaadenizle’  neredeyse tamamlanmış olacaktır. Buradaki binaları etkin ve faal bir şekilde kullanmak için elimizden geleni yapacağız. Gençlik ve spor, eğitim, sosyal hizmet, ulaştırma alanları yapılan bu işlemlerin üzerinde bir fiil emeği geçen Solhanlı vatandaşlarım adına teşekkür ediyor. İlçemize bu projeler için kaynak ayıran Hükümetimize Sayın Başbakan Yardımcım şahsında şükranlarımı sunuyor. Sizleri saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından toplu açılış kurdelesi kesildi.

Son olarak İlçe merkezinde bulunan Seçim Koordinasyon Merkezinin açılışını yapan Başbakan Yardımcısı Yılmaz ve beraberindekiler, daha sonra Arakonak Beldesine geçerek vatandaşlarla bir araya geldi. 

BU MAKALEYİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile