Solhan’da İlköğretim Haftası Kutlandı PDF Yazdır e-Posta
solhan tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 05 Ekim 2015 11:49

DSCN0891DSCN0911

 

2015-2016 Eğitim-Öğretim haftası nedeniyle Şehit Kaymakam Ersin Ateş Okulunda tören düzenlendi.

 

İlçemizde 2015-2016 Eğitim-Öğretim haftası nedeniyle Şehit Kaymakam Ersin Ateş Okulunda tören düzenlendi.

 

Törene Kaymakam Fatih Okumuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

 

Programda açılış konuşmasını yapan Şehit Kaymakam Ersin Ateş Okul Müdürü Nurullah Azak,”Eğitimin Sevgi İşidir. Rabbimizin bize emaneti olan çocuklarımızın eğitiminin önemini en iyi ifade eden hiç kuşkusuz Sevgili Peygamberimizin sözü meseleyi özetliyor:”Sevgi verasetle kazanılır” buyurur ve biz eğitimcilere “Eğitimin Sevgi İşi olduğunu” ve “Sevginin de Verasetle Kazanıldığını” belirterek en asli sorumluluğumuzu bizlere hatırlatmıştır.

        “Dedenin yediği ekşi elmadan torunun dişleri kamaşırmış”, düsturundan yola çıkarak önce bir İdareciler olarak, Öğretmenler olarak, Veliler olarak, eksiklerimizi görmeli bu eksiklikleri tamamlamalı ve yola çıkacağımız bu uzun eğitim yolculuğunda ilk adımlarımızı daha dikkatli atmalıyız.

        Gazali: “ Çocuk cevheri icabı hayır ve şerri kabul edebilecek kabiliyette yaratılmıştır” görüşünü öne sürmüştür. Bu hakikati her daima bilerek ona göre yol almamız hepimizin boynunun borcu.

        Çocuk yetiştirmek meşakkatli, bir o kadar da sabır isteyen bir uğraştır. Çünkü hepimiz birer emanetçiyiz. Ve bizlere Rabb’in rahmet nazarıyla baktığı ve yarattığı bir emanete, yapması gereken sorumlulukları ve hayatın anlamını sabırla zihnine nakşetmek görevi verilmiştir.”dedi.

 

Daha sonra konuşma yapan Kaymakam Fatih Okumuş ise;“ 2015 -2016 Eğitim Öğretim döneminin hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.   Şehit Kaymakam Ersin Ateş Okulu, gördüğüm kadarıyla kaliteli ve donanımlı olduğunu belirtmeliyim.

Eğitim kalkınmada kilit rol oynar, öğretim ise öğretmenin bildiğini talep edene vermesidir. Beşeri ve teknik bilginin bilenden bilmek isteyene aktarması sürecine öğretim diyebiliriz. Fakat eğitim ise toplumsal, kültürel vb. sisteme yeni nesilleri en sıkıntısız bir şekilde adapta ettirme ve ettirebilme kabiliyet ve sürecidir. Eğitim dolayısıyla öğretim eğitimin halk kümesidir. Matematiksel olarak ifade ettirsek halk kümesidir. Eğitim öğretimi de içerir. Eğitimde maksat aslında teknik ve beşeri ötesinde öğrenciyi hali hazırdaki iş hayatına, aile hayatında ve toplumsal hayatta en mutabık şekilde en uygun bir şekilde adapta edebilme sürecidir. Eğitimciler olarak öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz aslında başarınız bence çok fazla. Fen Lisesi, Üniversite kazandırmak veya mühendis, doktor çıkarmaktan ziyade bence dünya ile entegre olma kabiliyeti yüksek, içindeki toplumu mutlaka bir kademe ileriye götürülebilecek donanımında nitelikte öğrenciler yetiştirmektir. Öğrencilerin bol bol kitap okumasını tavsiye ederim. Ben de bir kitapseverim, kitap okurum kitap ciddi bir dosttur. Bu vesileyle yeni eğitim-öğretim dönemin hayırlı, başarılı ve huzurlu geçmesini diliyorum.”dedi

 

Program, Rümeysa Bilici, Yeşim Çetin ve Fulya Eser adlı öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından, Solhan İHH’nın organize ettiği ihtiyaç sahibi öğrencilere kırtasiye yardımıyla sona erdi.

 

 

 

 

BU MAKALEYİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Son Güncelleme: Pazartesi, 05 Ekim 2015 11:55
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile