Solhan’ın Kurtuluşu ile Zafer Bayramı Kutlandı PDF Yazdır e-Posta
solhan tarafından yazıldı.   
Salı, 01 Eylül 2015 06:23

DSC00636

DSC00637 

28 Ağustos Solhan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü ile 30 Ağustos Zafer Bayramı törenle kutlandı.

 

Zafer Bayramının 93. yıldönümü ile Solhan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü töreni Hükümet Konağı Önünde başladı.

Törene Kaymakam Fatih Okumuş, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Güler, Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Günün anlam ve önemiyle ilgili konuşan Personel Üstğm. Önder Başaran; “ Bugün, büyük zaferin 93. yılını kutlamanın onurunu yaşıyoruz. Düşmanlar tarafından topraklar işgal edilmiş, ordularının silahları elinden alınmış, yıllarca devam eden savaşlar neticesinde bütün kaynaklar tükenmiş ve yetişmiş insan gücünü yitirmiş bir imparatorluğun yıkıntılarından, Anadolu’daki yüzlerce yıllık uygarlığımıza kast edenleri 30 Ağustos 1922’de bozguna uğratmıştır. Tarihimizin en önemli dönüm noktası olan bu zafer, milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde sürdürdüğü özgürlük mücadelesinin dünyada esaret altında yaşayan diğer uluslarında özgürlük mücadelelerine örnek olan bu büyük zafer aynı zamanda milletimizin çağdaşlaşma yolunu açan, modern çağın gerektirdiği siyasi, ekonomik ve sosyal reformları oluşturan bir kıvılcımdır. Bu vesileyle bu eşsiz zaferin elde edilmesinde emeği geçen Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm mensuplarını, yüce milletimizin isimsiz kahramanlarını bir kez daha minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz.” şeklinde konuştu.

Programda Solhan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü nedeniyle bir konuşma yapan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız; “ Günümüzde ulusça kutladığımız Milli Bayramlarımızın yanında birde mahalli kurtuluş bayramları vardır. Kutlamakta olduğumuz Solhan’ın Kurtuluş Bayramı gibi. Bu bayramlar ulusça var olmanın birer eseridir. Ayrıca bugün bayramlarımızı bir arada kutlamaktayız. 1914 yılında başlayan 1. Dünya Savaşına Osmanlı Devleti de katılmıştı. İşgalci emperyalist güçler “Hasta Adam” dedikleri Osmanlı Devletini bölüp parçalamak için işgale başlamışlardı. Rus işgali güçleri de 1915 yılından itibaren yurdumuza doğudan girmişlerdir. Rusların tek amacı, Doğu Anadolu üzerinden Akdeniz’e kadar hakimiyeti ele geçirmekti. Bu arada Ermenilerde Türk ordusunu terk ederek Rus ordusuna katılmışlardır. Ermenilerin amacı Ruslarla birlik olup yurdumuzun doğusunda hakimiyet kurmaktı. Eğer Masala ve Şeref Meydanı hattında düşmanın ilerleyişi engellenmeseydi Rusların Bingöl’ü de işgal etmeleri kaçınılmaz olacaktı. İlimizin tarihi açısından da bu zaferin önemi oldukça büyüktür. Muharebelere katılan ve şehit olanları rahmet ve minnetle anıyoruz.

Atalarımızın bizlere emanet ettiği bu cennet vatanı nesilden nesile korumak bizim asli görevimizdir. Bunu korumanın yolu da birlik ve beraberlikten, sevgi ve kardeşlikten geçer. Unutmayalım ki bastığımız bu toprağın her karışında şehit kanı vardır ” ifadelerini kullandı.

Hükümet Konağı Bahçesindeki törenin akabinde Öğretmenevi bahçesinde bir resepsiyon verilerek katılımcılara ikramlarda bulunuldu.

 

 

BU MAKALEYİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile