Solhan’ın LYS Başarısı Arttı PDF Yazdır e-Posta
solhan tarafından yazıldı.   
Salı, 04 Ağustos 2015 11:37

 

lys

Öğrenci ve velilerin merakla beklediği 2015 LYS yerleştirme sonuçlarını ÖSYM tarafından açıklandı. Açıklanan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre Solhan’daki okulların başarısı geçen yıla oranla arttı.

Öğrenci ve velilerin merakla beklediği 2015 Lisans Yerleştirme Sınav (LYS)  sonuçları açıklandı. Buna göre Solhan’daki okulların başarısı geçen yıla oranla arttı.

İmam Hatip, Başarısını Arttırdı

 

Solhan Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2014-2015 eğitim öğretim yılında üniversiteye yerleşme başarısını önceki yıla oranla arttırdı.

 

2009 yılında Solhan’da İmam Hatip Lisesi olarak Açılan ve 2011-2012 eğitim öğretim yılında Anadolu kısmı ile hizmete devam eden Solhan Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2014-2015 yılında mezun ettiği öğrencilerden 3’te birini herhangi bir yüksek öğretim kurumuna yerleştirerek önceki yıla oranla başarısını yaklaşık olarak yüzde 300 arttırdı.  Öğrencilerin genelinin ilahiyat fakültelerini tercih eden Solhan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde ilahiyat ön lisansı tercihleri ve kayıtlarına göre başarının daha da artabileceği öğrenildi.

 

Sabiha Bahçıvan’da Başarı Devam Ediyor

 

Kurulduğu yıldan beri ilçede yüksek başarılara imza atan Solhan Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi, bu yılda mezun olan öğrencilerin yarısını herhangi bir yüksek öğretim kurumuna yerleştirmeyi başardı.

 

İlçenin ilk Anadolu Lisesi olan ve kurulduğu günden buyana gerek üniversite yerleştirmelerinde ve gerekse bilgi yarışmalarında başarılı olan Solhan Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi’nde 2014-2015 eğitim öğretim yılında mezun olan 91’den Lisans Yerleştirme Sınavına katılanlardan 43’ünün yaptıkları tercihleri sonucunda Üniversiteye yerleşmeye hak kazandıkları öğrenildi.

 

Bingöl’de ortaöğretim okulları arasında yapılan bilgi yarışmasında Bingöl birincisi de olan Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi’nde 2013-2014 eğitim öğretim yılında yüzde 50 civarında olduğu, 2014-2015 eğitim öğretim yılında ise tüm öğrencilere ulaşılamamasına rağmen yerleştirme başarısının yüzde 50 civarında olduğu öğrenilirken, ulaşılamayan öğrenciler ve ek yerleştirme ile bu oranın daha da yükselmesi beklendiği belirtiliyor.

 

Öğrencilere Başarı Dileğinde Bulunuldu

 

2014-2015 eğitim öğretim yılında 95 öğrenci mezun eden Solhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 19 öğrencinin herhangi bir yüksek öğretim kurumuna yerleştiği öğrenildi.

 

Okulun internet sitesinde paylaşılan bilgi notunda üniversitelere yerleşen öğrencilerin isimleri de paylaşıldı.

 

2014/2015 Eğitim Öğretim yılında Solhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun olan 95 öğrenciden 50’inin Lisans Yerleştirme Sınavı’na katıldığı ve LYS’ye katılan 50 öğrenciden 19 öğrencinin yaptıkları tercihleri sonucunda Üniversiteye yerleşmeye hak kazandıkları belirtildi.

 

Okulun web sitesinde yer alan bilgi notunda öğrenciler ile bir araya geldiklerini belirten Solhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Muhittin Çiftçi, başarılarından dolayı öğrencilerini kutlayarak yükseköğretim ortamı ve öğrencilerin geleceğine ilişkin önerilerde bulanarak tercih döneminde öğrencilerimize yardımcı olan Okulumuz Rehberlik Öğretmeni Seyithan Emeç, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ayhan Kaya başta olmak üzere 2014/2015 Eğitim Öğretim Yılı için Üniversiteye Yerleşme Oranı olarak belirlenen “en az 8 öğrenci” hedefine ulaşmamızda emeğe geçen tüm yönetici ve öğretmenlerimize teşekkür eder öğrencilerimize de başarılar dileriz.” İfadelerini kullandı.

 

2013-2014 eğitim öğretim yılında herhangi bir orta öğretim kurumuna 16 öğrenci yerleştiren Solhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bu yıl bu sayıyı 19’a yükselterek başarı çıtasını yükselttiği gözlendi.

 

Alanları ile İlgili Bölümlerde Okuyacaklar

Solhan Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 2014-2015 eğitim öğretim yılında 42 öğrencinin mezun olduğu öğrenilirken bu öğrencilerden 3’te birinin eğitim gördükleri alanlar ile ilgili yüksek öğretim kurumlarını tercih ettikleri belirtildi.

 

2014-2015 eğitim öğretim yılında mezun olan 42 öğrenciden birinin alan dışı 4 yıllık üniversiteye yerleştiği 13 öğrencinin ise Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gördükleri alanlar ile ilgili yüksek öğretim bölümlerine yerleştiklerini öğrenildi.

 

Hedef 12’den 143 Öğrenci Yerleşti

Solhan Hedef 12 Dershanesi’nin bu yıl ki başarı oranının yüzde 85 olduğunu söyleyen Dershane Müdürü Özhan Bingöl, 143 öğrencinin 4 yıllık lisans ve ön lisans programına yerleştiğini belirtti. Bingöl, ilçede bu yıl da üniversiteye yerleşen öğrenci sayısında artış olduğunu, başarıda emeği geçen eğitimcilere ve öğrenci velilerine teşekkür ederken öğrencileri de tebrik etti.

 

2014-2015 ÖĞRETİM YILI GURUR TABLOMUZ.

 

Fatma BULUT - İNONU UNV. -İLAHİYAT

Arif ÇİFÇİ - İNONU UNV. -İLAHİYAT

Öznur TUNÇ - İNONU UNV. -İLAHİYAT

Fatma ÇAKAR - FIRAT ÜNV. -İLAHİYAT

Emine OTLAK - FIRAT ÜNV. -İLAHİYAT

Onur DÖĞÜM - FIRAT ÜNV. -İLAHİYAT (İÖ)

Gülistan BOZDKURT - BİNGÖL ÜNV. -İLAHİYAT

İmran BOZKURT - BİNGÖL ÜNV. -İLAHİYAT

Kübra VARIŞ - BİNGÖL ÜNV. -İLAHİYAT

Şaban BENGİZ - BİNGÖL ÜNV. İLAHİYAT

M. Metin AKDENİZ - BİNGÖL ÜNV. -İLAHİYAT (İÖ)

Bildane BURÇ - ERZİNCAN ÜNV. - İLAHİYAT

Mazlum BOYLU - KAFKAS ÜNV. İLAHİYAT (İÖ)

E. Sena NUMANOĞLU- ADIYAMAN ÜNV. - ARAPÇA ÖĞRT. (İÖ)

Oktay ÇELİK - KAFKAS ÜNV. ARAP DİLİ VE EDEBİYATI

Emrullah KESKİN - BİNGÖL ÜNV. - İKTİSAT

Sami ÇELİKER - ATATÜRK ÜNV. - SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ

İbrahim TUNÇ - BİNGÖL ÜNV. - HALKLA İLİŞKİLER

Soner Berat KAMA - ANADOLU ÜNV. - İLAHİYAT (ÖNLİSANS)

Şeyma KOŞAN - ANADOLU ÜNV. - İLAHİYAT (ÖNLİSANS)

İbrahim BAKAY - ANADOLU ÜNV. - İLAHİYAT (ÖNLİSANS)

Üniversiteye yerleşen tüm öğrencilerimizi tebrik eder başarılarının artarak devam etmesini dileriz.


 

 

 

 

 

 

BU MAKALEYİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Son Güncelleme: Salı, 04 Ağustos 2015 12:26
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile