Cami Derneğinden İftar Programı PDF Yazdır e-Posta
solhan tarafından yazıldı.   
Salı, 14 Temmuz 2015 19:14

 

camidernek

Solhan Yeni Mahalle Cami Derneği tarafından Solhan Belediyesi Bahçesi’nde iftar programı düzenlendi.

Solhan Yeni Mahalle Cami Derneği tarafından Solhan Belediyesi Bahçesi’nde iftar programı düzenlendi. Düzenlenen İftar programına; Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, İlçe Müftüsü Sırrı Fuat Ateş, Kanaat Önderleri ile mahalle sakinleri katıldı.

İftar programında kısa bir konuşma yapan Yeni Mahalle Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Enver Kocakaya, Caminin yapılması hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Programda söz alarak kısa bir konuşma yapan Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, “Cami derneğimizin tertiplediği, bizlerin de ev sahipliği yaptığımız iftar programımıza hepiniz hoş geldiniz.  Rabbim bu ramazan ayını inşallah bütün dünya Müslümanlarının yarasına merhem kılması için dua ediyoruz. İslam âlemi çok büyük sıkıntılar içerisindedir. Bizlerin de duasıyla rabbim inşallah bu ramazan ayı bizlerin kurtuluşuna vesile kılar. Yeni Mahalle, ilçemizin en büyük mahallesi ve bir cami ihtiyacı söz konusuydu. Rabbim vesile olanlardan razı olsun. Belli bir aşamaya geldi, temeli atıldı, gıro betonu döküldü. İnşallah projesi de gelecek çarşamba günü bitecek. Ondan sonrada nasip olursa inşaatına başlanılacaktır. Rabbim bütün hayırseverlerden razı olsun, hayırlarını kabul etsin.” İfadelerini kullandı.

Cami derneğinin iftar programına katılan kanaat önderlerinden emekli imam-hatip Sadullah Yanılmaz, mahalle sakinleri adına söz alarak bir konuşma gerçekleştirdi.

Camilerin Müslümanların ortak malı olduğunu ve Müslüman halk tarafından yapıldığını belirten Yanılmaz, “Allah’u teala da bizlere delil olarak şöyle diyor; “ancak bu camilerin imarını yapanlar Allaha iman eden, namaz kılan, zekat veren insanlardır.” Camilerin imarını yapanlar olarak elhamdülillah Müslüman'ız, namazımızı kılarız, zekâtımızı veririz. Bu sebeple camiinin inşaatı yapımı bizlere ait olduğu için camiyi yapmamız gerekir. Şunu belirtmem lazım; insanın kendi gönlünde ne kadar hakkı yapması gerekiyorsa imkanı varsa söz ile değil bir fiil olarak dökmesi lazımdır. Ben sadece bir hatırlatma babından söyleyeyim. Geçen; herhalde bir kez daha bir araya gelinmişti ve sözde bir miktar verildi. Bu sözlerin sonu gelmedi. Bu sebeple her ne söylüyorsak, ne vaat ediyorsak, ne yapma imkanımız varsa onu yapalım. Mahalleli olarak, mahalle halkı olarak, -eskiden bir tabir vardı köy imece usulü zamanında böyle herkese her insana bir miktar bir şey belirler ve o miktarı ödeme imkanı kişi yapardı ve ondan sonrada zaman zaman ondan daha fazlasını yapanlar olurdu. Şimdi bizler de en fakir olan insanımız yani maddiyatı en düşük olan insanımız bin TL, biraz daha iyi olanlar 2 Bin TL, biraz daha üstün olanlarda bizim zenginlerimiz gibi Allah tabi herkese aynı eşit şeyleri vermemiştir. Onlarda 5’er bin TL ödesinler ve tabi ki onların hayrı bambaşka ve bundan daha ziyadesini yapanı da Allah kendisinden razı olsun. Biz tabi onu da memnuniyetle karşılarız. Şunu söylemek lazım ve biliyorsunuz bu camilerin inşası biraz zordur. Allah’u taala bizlere muteadid ayeti kerimelerde haber verir söyle bir ayeti kerimede de “hayırda yarışınız” burada bir yarış vardır. Biz de bu yarışa katılalım. Kazancımız da yaptığımıza göre olur.  Biz ne kadar fazla infak edersek Allah’u teala da bizlere o kadar infak eder. Hz. Peygamber (sav)de bir hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor derki “her sabah iki melek iner ve derki infak eden kişinin malına yarabbi onun yerini doldur. Onun daha fazlasını kendisine ver ve yarabbi ona o malı mübarek eyle.” İnfak etmeyen, tutan-vermeyen insanın da ona beddua eder derler ki “Ya Rabbi şu insanın malını telef eyle.” Biz buna katılmayalım ve biz infak edelim. Allah’u teala bir başka ayeti kerimede de “siz infak edin ben sizin yerinize kat kat infak edeyim/vereyim”  şeklinde konuştu.

BU MAKALEYİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile