Çağrı-Der'den Ramazan Ayına Özel Tavsiyeler PDF Yazdır e-Posta
solhan tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 15 Haziran 2015 08:36

 

12345621

 

İlçemizde faaliyet yürüten Solhan Çağrı-Der, Perşembe günü başlayacak olan Ramazan Ayı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

İlçemizde faaliyet yürüten Solhan Çağrı-Der , 18 Haziran Perşembe günü başlayacak olan Rahmet ayı olarak ta adlandırılan Ramazan Ayı hakkında  bazı tavsiyelerde bulunak üzere bir mesaj yayınladı.

Dernek tarafından yayınlanan mesajda şunlara yer verildi.

"Oruç tutmak. Ramazan ayı boyunca oruç tutmak her Müslüman kadın ve erkeğe farzdır. Bu günlerde orucu mazeretsiz olarak terk etmek büyük günahtır.

Teravih namazını kılmak. Teravih namazını Peygamber Efendimizin (s.a.v) kendisi bu güzel namazı kılmış, kıldırmış ve biz kardeşlerine de tavsiye etmiştir.

Kur’an okumak. Kur’an’ı Kerim bu ayda ve kadir gecesinde indirilmeye başlamıştır. Ramazan ayı Kur’an ayıdır aynı zamanda. Onun için bu ayda bizlerin Kur’an’la daha fazla haşir neşir olmamız gerekir. Onu anlamaya, anladıklarımızı hayatımızda uygulamaya çalışmalıyız.

Namazları cemaatle kılmak. Her zaman yapmamız gereken ama en çok ihmal ettiğimiz sünnetlerde olan namazlarımızı cemaatle kılmaya bu günlerde daha çok özen göstermeliyiz.

Sahur yapmak. Peygamber Efendimizin (s.a.v) yaptığı ve bizlere de özellikle tavsiye ettiği çok bereketli, faydalı ve hikmetli bir sünnetidir.

İftar ettirmek. Allah’ın (c.c) bize ikram ettiklerinden bizde Allah’ın kullarına ikram edeceğiz.

Kadir Gecesini aramak. Bu ayda en önemli fırsat Kadir Gecesidir. Kur’an’da müjdelendiğine göre bin aydan daha hayırlı.  Bulmak için her geceyi Kadir diye ihya edeceğiz. Peygamber Efendimiz gibi gecelerimizi ihya edeceğiz. Bize verilen bu büyük mükâfatı her sene yakalamanın gayreti içinde olacağız.

Sabretmek. Sabrı öğreneceğiz. Nefsimizi dizginlemeyi, dilimize, gözümüze, kulağımıza, elimize, ayağımıza ve dahi gönlümüze sahip olmayı öğreneceğiz.

İhsan ve ikramda bulunmak. Allah (c.c) cömerttir, cömertleri sever. Bizlerde bu ayda kesenin ağzını açarak ihsan ve ikramı artıracağız. Peygamber Efendimizin en çok sevdiği amellerin başında gelirdi insanlara ikramda bulunmaktır.

Tövbe etmek. Her zaman yapmamız gereken bir amel olmakla birlikte bu ayda daha fazla önemli bir amel. Bu ayda kendimize çeki düzen vererek arınmanın tam zamanı. Hazır şeytanlar bağlanmışken, çokça tövbe ve istiğfar etmeli, Rabbimizden bağışlanmamızı istemeliyiz. Allah (c.c) tövbe edenleri seviyor. Peygamber Efendimiz sav çokça tövbe eder, bizlere de tavsiye ederdi.

Açları doyurmak. Allah (c.c) her kulunu farklı bir şekilde deniyor. Kimini nimetiyle kimini ise yoksulluk ile. Belki biz nimetiyle denenen kullarından olabiliriz. Hemen diğer kardeşlerimizi düşünmeli, onlarında sofralarını düşünmeli, bize verilenlerden biz de onlara vermeliyiz.

Dua etmek. Dua ibadettir. İbadetin özüdür. Bu ayda daha çok dua etmeliyiz. Kendimize, sevdiklerimize, diğer bütün kardeşlerimize dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşmaları için. Bize sunulan bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Ana- babamıza, evladımıza, kardeşlerimize özellikle dua etmeliyiz. Kazanan biz olacağız.

İtikâf yapmak. Peygamber Efendimiz sav her sene Ramazan ayının son on gününde itikâf yapmış bizlere de tavsiye etmiştir. Unutulan ve çok sevaplı olan bu ibadeti yeniden hayatımıza taşıyarak ecrinden istifade etmeli ve diğer kardeşlerimize de tanıtmalıyız.

Teheccüd namazı kılmak. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) hayatında özel bir yeri olan bu muhteşem ibadeti bizlerde hiç değilse Ramazan ayında yaşamağa gayret etmeliyiz. Bizzat Kur’an’ı Kerimde Yüce Rabbimizin emri olan Teheccüd namazı kadrini bilemediğimiz, bize sunulan çok kıymetli ibadetlerdendir.

Bayram gecelerini değerlendirmek. Kıymetini bilemediğimiz bir başka zaman dilimidir bayram geceleri. Bizzat Sevgili Peygamberimizin sav mübarek sözleriyle bu geceler hakkında bizleri uyarmış ve değerlendirmemizi tavsiye etmiştir.

Fıtır Sadakası vermek. Ramazan ayında, bayramdan önce her Müslüman kardeşimizin çok dikkat ettiği, fakirlerin hakkı olan, onları bayrama hazırlayan bu sadaka ne de güzeldir.

 İnşallah bu saydıklarımız ve daha sayamadıklarımız hayırlı amel ve haseneler bizleri Rabbimize daha çok yaklaştıracaktır. Ramazan ayından en güzel şekilde istifade etmenizi ediyoruz."denildi

 

BU MAKALEYİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile