Berat Kandili İdrak Edildi PDF Yazdır e-Posta
solhan tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 08 Haziran 2015 08:53

 

kandil

 

Tüm İslam âleminde olduğu gibi Solhan’da da Berat Kandili huşu içinde idrak edildi.

 

Tüm İslam âleminde olduğu gibi Solhan’da da Berat Kandili huşu içinde idrak edildi. Berat Kandili münasebetiyle Ulu Camiinde düzenlenen programda Kur’an-ı Kerim ve Mevlid okundu.

 Daha sonra söz alan  İlçe vaizi Fatih Aslan,”Berat Kandili, Dinimizin müminlere ihsan ettiği faziletli gecelerden biri de Şaban ayının 15. Gecesi olan Berat gecesidir. Berat’ın anlamı: bir kişiden uzaklaşmak borçtan, ayıptan ve hastalıklardan uzak olmak, kurtulmak ve emin olmak, iki şey arasında ilişki olmamak anlamlarına gelir. İstılahta ise günahlardan arınmak, Allah’ın rahmetine ve affına kavuşmak, Allah katında berat etmek ve temize çıkmak demektir. Bu geceye bereketli ve feyizli bir gece olması hasebiyle mübarek, kulların günahlarının affolunması ve temize çıkmaları sebebiyle berat, kulların ihsana kavuşması sebebiyle rahmet, geceyi iyi değerlendiren kulların seçilerek Salih kulların arasın alınması sebebiyle berat adı verilmiştir.  “Apaçık olan kitab’a  and olsun ki biz onu (Kur’an-ı) mübarek bir gecede indirdik.

Kuşkusuz biz uyarıcıyızdır.’’ Müfessirlerin bir kısmı, ayeti kerimede geçen “Mübarek Gecenin’’  Berat gecesi olduğu ve bu gecede  Kur’an-ı Kerimin topluca dünya semasına indiğini; Kadir gecesinde ise, bölüm bölüm Rasulullah(s.a.v)’e nazil olmaya başladığını ifade etmiştir. Bu gecenin mübarek oluşunun sebeplerinden biride budur. Hz Ali, Hz. Peygamber’in şöyle buyurduğu rivayet ediliyor:”Şaban ayının 15’i geldiğinde gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruçlu olun. Allah güneşin batmasıyla dünya semasına tecelli eder ve şöyle der: Yok mu bağışlanma dileyen,onu bağışlayayım. Yok mu rızık isteyen ona rızık vereyim.’’ yok mu hasta olan ona şifa vereyim yok mu… yok mu… bu durum sabaha kadar devam eder .

İmam Şafii şöyle dedi; “şu beş gecede duanın kabul olacağı bize ulaştı; Cuma gecesi, iki bayram gecesi, Recep’in ilk gecesi ve Şaban’ın yarısı” şunu ilave etti: “Bu geceyle ilgili olarak anlatılanların hepsi mustahaptır”

Ata b. Yasir şöyle dedi: ‘’kadir gecesinden sonra, berat gecesinden daha faziletli bir gece yoktur…

Kuran-ı kerimde ve hadis-i şeriflerde şanından bahsedilen berat gecesinin hikmet ve faziletini İslam alimleri beş esasta toplamıştır.-Her mühim iş bu gecede ayrılır. Bazı alimlere göre: beraat gecesi, emirlerin levh-i mahfuzdan istinsahına başlanır, katip melekler bu geceden, bu geceden gelecek seneye müsadif ayın geceye kadar olacak olan vak’aları yazar ve bu işler, kadir gecesi bitirilir.

Rızıklarla alakalı defter Mikail(a.s)’e harpler, zelzeleler, saikalar, çöküntülerle ilgili defter Cebrail(a.s)’e amellerle alakalı defter dünya göğünün sahibi ve büyük melek olan İsrafil (a.s)’e musibetlere ait olan nüsha da Azrail (a.s)’e teslim olunur.

Resulullah (s.a.v): Allah u Teala tüm şeyleri beraat gecesinde takdir eder. Kadir gecesi gelince de bu şeyleri sahiplerine teslim eder.’’ Buyurmuştur.

Beraat gecesinde eceller ve rızıklar: Kadir gecesinde ise hayır bereket ve selametle alakalı işler takdir edilir. Kadir gecesi sayesinde dinin güç-kuvvet bulduğu şeylerin takdir edildiği beraat gecesinde ise o yıl ölecek olanların isimlerinin kaydedilip ölüm meleğine teslim edildiği de söylenmiştir.

-Bu gece yapılan ibadetin fazileti çok büyüktür. Bu bakımdan Peygamberimiz (s.a.v) bu gece her zamankinden daha çok ibadet ve taatte bulunmuştur.

-İlahi ihsan, feyiz ve bereketle dopdolu bir gecedir. Yeter ki temiz bir niyetle O’na dua ve niyazda bulunalım…

-Bu gece müminler için af ve mağfiret gecesidir. Ancak tövbe etmedikleri takdirde, bu gecebin af ve mağfiretin den şu kelimelerin istifade edemeyeceğini Hz. Peygamber haber veriyor. Din kardeşlerine karşı devamlı bir kin ve düşmanlık taşıyanlar, Ana ve babasına isyan edenler, Başkalarına zulüm ve haksızlık edenler, Zina yapan, namus ve iffete dil uzatanlar, İçki gibi kibir gibi Allah’ın yasakladığı kötülüklere bulaşanlar, Allah’a eş ve ortak koşanlar.

-Bu gece Hz. Peygamber (s.a.v)’e umumi şefaat hakkı verilmiştir.”

BU MAKALEYİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Son Güncelleme: Pazartesi, 08 Haziran 2015 10:10
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile