‘Her Alanda Geri Bırakılan İl; Bingöl’ PDF Yazdır e-Posta
solhan tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 03 Haziran 2015 16:12

 

123654

1234567Bağımsız Bingöl Milletvekili Adayı Sait Şahin Bingöl’de halka seslendi. Şahin, Kanaat önderleriyle çıktığı sahnede Bingöl’ün her alanda geri bırakıldığını, ilden ziyade Malatya ve Elazığ’ın ilçesi gibi göründüğünü söyledi.

Bingöl Bağımsız Milletvekili Sait Şahin, Bingöl PTT Kavşağında düzenlenen mitingle seçmenleriyle buluştu. Çok sayıda kanaat önderinin de destek verdiği mitinge binlerce partili katıldı. Şahin’den önce platforma çıkan Hür Dava Partisi Bingöl İl Başkanı Hamdullah Tasalı, yaptığı kısa konuşmada Bingöl halkından Şahin’e destek vermelerini istedi. 

Tasalının yaptığı konuşmanın ardından kanaat önderleriyle birlikte platforma çıkan bağımsız aday Şahin, halkı selamladıktan sonra konuşmasına geçti.

Bingöl’ün Mahrumiyetine Değindi

Konuşmasında iktidar partisini ve vekillerini eleştiren Şahin, Bingöl’de her alanda sorunların aleni bir şekilde baş gösterdiğini dile getirerek şunları söyledi: “Bingöl’ün çevresinde bulunan iller ile yarışamayacak derecede hizmetten mahrum bırakılması anlaşılır gibi değil. Baktığınız zaman Bingöl Çevre illere bağımlı hale getirilmiş bir şehir durumunda. Bu ilin bir kalkınma bakanı var ama kalkınmada Türkiye sıralamasında sondan 5. sırada. Bu durum Bingöl’e zulümdür.”

‘Esnaf Kendi Yolunu Yapıyor’

Konuşmasının büyük bölümünde kentin yaşadığı mahrumiyetlere değinen Şahin, “seçim çalışmalarımız kapsamında bazı Bingöl esnafını ziyaret ettik geçenlerde. Esnaf kardeşlerimiz yaşadıkları mağduriyetten dolayı bize sitemde bulundu. Bingöl’de ki esnaflar diyorlar ki biz kendi cebimizden para verip yolumuzu yapıyoruz. Bende buradan sesleniyorum Bingöllün karayolları müdürlüğü yok mu?” dedi.

‘Bir Değil Bir Çok Sorun Var’

Bingöl’ün sadece yol sorununun değil birçok sorununun olduğu belirten Şahin, “Bingöl’ü perişan eden sadece yollar değil. Bingöl’ü perişan eden birçok sorun var. Bingöllüler sağlık açısından perişan oluyorlar. Bingöllü kardeşlerim hastalarını çevre illere göndermek zorunda kalıyor. Bingöl ile Muş hastanesini aynı zamanda başlattılar. Muş hastanesi şimdi hizmet veriyor ama Bingöl devlet hastanesi hala bitirilememiş durumda. Bingöl’de ki yerel basını tebrik ediyorum. Onlar yazıyorlar gazetelerinde dile getiriyorlar hastanemizi istiyoruz diye. Haklarını bildikleri dillerde gazetelerinde söylüyorlar hem Zazaca hem Türkçe hem de Kürtçe söylüyorlar. Bingöl sadece sağlıkta değil bütünüyle çevre illere bağlı kalmış Bingöl Malatya’nın ilçesi olmuş. Bingöl Diyarbakır’ın, Muş’un ilçesi olmuş.  Bingöl de yolcu taşımacılığı yapan minibüsçüler, il yolcu taşımacılığı için gerekli olan evrakları buradan ta Erzurum’a gidip alıyorlar. Tamamen Bingöl’ü başka illere bağlı yapıp Bingöl’ü ilçeye dönüştürme çabasındalar. Bingöl’e bir sütaş fabrikası yapacaklardı ama tam 13 senedir sütaş fabrikası yapılamadı bunlara dur dememiz lazım. Bunları mecliste bağırmamız lazım.  Devlet buraları kalkındırma yerine ne yazık ki tam tersini yapıp burada ki eğitim ile batıda ki eğitimi karşılaştırıyorlar. Buralarda bir öğretmen 4 birleştirilmiş sınıfa birden ders verirken batıda ise her bir dersin ayrı, ayrı branş hocaları var. Gelip böyle bir ortamda burayı ile batıyı karşılaştırıyorlar ve doğu hep sınavlarda en sonda yer alıyor. Buralarda istihdam, yatırım yapmıyorlar. Buradaki gençlerimizde geçim sıkıntısı yüzünden göç etmek zorunda kalıyor” diye konuştu.

AK Parti ve HDP’ye Eleştiri

Konuşmasının devamında AK Parti ve HDP’ye yüklenen Şahin, şu ifadeleri kullandı: “AKP ve HDP’nin seçim bilbortlarına baktığımızda AKP şöyle diyor, ‘Onlar konuşur AK Parti yapar.’ Doğru söylüyorlar, AK Parti yapıyor ama nerde yapıyor. Hak edene, mazluma yapmıyor. HDP ise seçim bilbortlarında büyük insanlığa diyor. Buradan sesleniyorum, Hatice Belgin’i burada öldüren insanlık olur mu?  Diyarbakır da kurban etini dağıtan Yasin Börü ve arkadaşlarını binanın 4. katından atıp ondan sonra cesetleri yakan bir insanlık olur mu? Yine burada kendileri gibi düşünemedikleri için onların partisinden başka bir partiye oy verdiği için Karlıova’da 2 tane kardeşimizi öldürenlerle insanlık olur mu?”

‘HDP’de Hz. Lut Kavminin Ahlaksız Sapkınlığı Var’

Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü: “HDP, CHP’den daha tehlikelidir. Çünkü CHP hükmünü kaybetti. Bu topraklarda artık hükmü yok. Ama HDP, bir taraftan silahla, baskıyla, diğer taraftan da İslam’a, imana, ahlaka düşmanlıkla bu toplumu ahlaksızlaştırmaya çalışıyor. CHP camileri kapattı, kuranı yasakladı, kuran kurslarını yasakladı. HDP ise 6-7 Ekim olaylarında camileri yaktılar, kuranları yaktılar, kuran kurslarını yaktılar. HDP, CHP’nin yapmaya cesaret edemediğini yaptı.  Şuan HDP’nin listesinde eşcinsel milletvekili adaylar var. Yani Hz. Lut kavminin ahlaksız sapkınlığı var. HDP toplumumuza bu ahlaksızlığı taşıyor. Meclise bunu taşıyor. Eşcinselliği meşrulaştırmaya çalışıyor. Toplumu eşcinselleştirmeye çalışan, “Namus kâbustur” pankartları asan, kadınlara “ben kimsenin emaneti değilim” dedirten, taksime gidişi Kâbe’ye gidişle eş gören, Nevruzu ramazan ve kurban bayramlarına denk tutan HDP bizlerin ve Bingöl halkının temsilcisi olamaz.”

‘Bize Oy Verin Hiç Bir şey Olmaz’

Bazı partilerin söylemleriyle seçmen iradesi üzerinde baskı kurmaya çalıştığını belirten Şahin, “HDP diyor ki, bize oy vermezseniz kıyamet kopar. İktidar da diyor ki, bize oy vermezseniz kaos çıkar. Bizde diyoruz ki, bize oy verin hiçbir şey olmaz. Aksine huzur olur, kardeşlik olur ve inanın barış olur. Değerler aşınmış, gençlik yozlaşmış, maneviyat çökmüş ama kimsenin umrunda değil. Dört siyasi parti seçim beyannamelerini yayınladı. Bir tek kelime bundan bahsetmediler. Gençliğimizin maneviyatı ne durumda, toplumun imanı ne durumda, insani ve ahlaki durumlar ne durumda bir tek parti yer vermemiş. Biz sizin adınıza bunları meclis kürsüsüne taşıyacağız. Meclisteki sesiniz olacağız” şeklinde konuştu.

‘İkisi Onların Biri Bizim Olsun’

Davutoğlu’nun Bingöl mitinginde ki 3-0 söylemine karşılık 2-1 diyen Şahin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bizler sizden 3-0 istemiyoruz. Açgözlü değiliz. İkisi onların olsun. Birini verin bize yeter diyoruz. Onu da sizin adınıza istiyoruz. Onu da meclisteki sesiniz olmak için, Bingöl’ü sahiplenmek için istiyoruz. Bingöl milletvekilleri mecliste konuşmuyor. Hatırlar mısınız Tunceli milletvekili Kamer Genç, bir ara meclis kürsüsüne çıktı ve “Bingöl Milletvekilleri konuşmuyor, onlar adına da ben konuşayım bari” dedi. Kamer Genç Bingöl milletvekilleri ile alay etti, Bingöl ile alay etti. Aslında Bingöl’e hakaret etti. Yani Bingöl konuşmayan milletvekilleri göndermiş meclise. Bingöl de bağımsız milletvekili adayına bir teveccüh var. Bundan dolayı AK Parti’nin etekleri tutuşmuş. Halka diyorlar ki, bağımsıza oy vermeyin. Bağımsız ne yapacak. Gidip mecliste bir kenarda oturacak. Bizde diyoruz ki, mecliste konuşmayan, Bingöl’ün haklarını savunmayan, Bingöl için iş yapmayan, sadece ihale koşuşturan, adamlarını yerleştiren üç milletvekiliniz olacağına, Bingöl’ün mecliste konuşan, haklarını savunan bir tane milletvekiliniz olsun. Üç tane hayırsız çocuğunuz olacağına, bir tane hayırlı çocuğunuz olsun.”

‘Yalan Siyasete Başvurdular’

Şahin, AK Parti’ye yüklendiği konuşmasının son kısmında şunları dile getirdi: “Bakıyoruz ki diğer partiler bizim hakkımızda yalana başlamışlar. Bunlar Allahtan korkmuyorlar Allahtan korksaydılar yalan söylemezlerdi bunlar milletvekili seçilsin diye her bir tola başvuruyorlar bunların amaçları nedir bunların amaçları ihale almak için bu yola çıkmışlar. 7 Haziran sizin için bir fırsattır ak parti Bingöl’ü çantada keklik yapmışlar kendilerine ama bu sefer çantada keklik olmadığınızı onlara gösterin buralara gelip halktan 3 0 istiyorlar ama hizmet alanında tek bir projeden bahsetmiyorlar. Bu yüzden 7 Haziranda fırsat sizin elinizde iyi düşün, büyük düşün kararını doğru olandan yana kullan ve inşallah doğru tercihte bulunursunuz. 7 Haziranda Bingöl’e hizmet yapacak olan adayı seçersiniz.”

 

 

BU MAKALEYİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile