Bu Yıl Ramazan Teması "İyilik" PDF Yazdır e-Posta
Salı, 16 Haziran 2015 07:50

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yıl ramazan temasını "iyilik" olarak belirledi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca, bu yılın Ramazan teması "Vakit, iyilik vakti bu Ramazan ve her zaman" mesajıyla "iyilik" olarak belirlendi. 

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada, Başkan Mehmet Görmez imzasıyla il müftülüklerine gönderilen " Ramazan Hizmetleri Genelgesi"ne göre, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatta örselenmeye yüz tutmuş önemli bir değerin "tema" olarak belirlendiği ve bu temayı ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alarak, duyarlılık ve bilinç oluşturmanın hedeflendiği belirtildi.

İyiliğin öneminin vurgulandığı genelgede, "iyilik" temasının anlaşılmasına katkıda bulunacak sesli, görüntülü, yazılı materyallerin hazırlanacağı, vaaz, hutbe, televizyon ve radyo programları, panel ve konferanslar vasıtasıyla da vatandaşlara iyiliğin kapsam, mahiyet ve öneminin anlatılacağı kaydedildi.

İyilik sofraları ve çadırlarının kurulacağı, böylece "iyilik"lerle dolu bir ramazan ve yaşamın ortaya konulmaya çalışılacağının bildirildiği genelgeye göre, ramazan ayı süresince alınacak tedbirler ise şöyle sıralandı:

- İlahiyat fakültelerinin öğretim üyeleri, eğitim merkezi eğitim görevlileri, meslek dersleri öğretmenleri, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleriyle, emekli din görevlilerinin de uygun görülen camilerde vaaz etmeleri sağlanacak.

- Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi sebebiyle, il ve ilçe müftülüklerince turizm bölgelerinde, yayla turizminin, mevsimlik işçi ve mültecilerin yoğun olduğu yerlerde ezan okunması, namaz kıldırılması, vaaz ve irşat hizmetleri sunulması hususunda gerekli tedbirler alınacak.

- Vatandaşların ibadetlerini huzurla yerine getirebilmeleri için her türlü tedbir alınacak, camilerin temizlik ve bakımı yapılacak.

- Namazlarda ta'dil-i erkâna mutlaka riayet edilecek ve teravih namazları "iki rekatta bir selam vermek suretiyle" kıldırılacak.

- Sabah ezanları, Başkanlığımızın takvimine göre imsak vaktinde her camide aynı anda okunacak. Akşam ezanlarının vaktinde okunmasına özen gösterilecek ve camilerde akşam namazı kıldırılacaktır.

- İmkanlar ölçüsünde her il ve ilçede en az bir camide hatimle teravih namazı kıldırılması sağlanacak ve bu camiler önceden cemaate duyurulacaktır.

- Ramazan ayında itikafa girmek (ramazanın son 10 gününde camiye kapanarak ibadet etme) isteyenlerin müftülüklerce belirlenecek camilerde itikafa girmelerine izin verilebilecek.

- Camilerde mukabele programları hazırlanacak ve icrası takip edilecek. Müftülüklerce Kur'an programları düzenlenebilecektir."

 

BU MAKALEYİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile