“Herkes Organ Bağışında Bulunmalı” PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 09 Kasım 2015 07:35

 

demir-abdullah

Organ bağışı haftası dolayısıyla açıklama yapan Abdullah Demir; “Herkes organ bağışında bulunmalı, yakınlarını bu konuda bilinçlendirmeli ve ancak bu sayede ihtiyacı olduğunda organ bulabileceğini bilmelidir” dedi.

 İl Sağlık Müdürü Abdullah Demir, ‘3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’ dolayısıyla yazılı basın açıklaması yaptı.

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl 3-9 Kasım tarihlerinde “Organ Bağışı Haftası” kutlandığını ifade eden Demir, Böbrek Kalp, Karaciğer Korneo, Kalp Kemik, Akciğer Kemik İliği, Pankreas ve İnce Bağırsağın nakil edilebilen organlar olduğunu belirtti.

Kadavra ve canlıdan organ naklinin yapılabileceğini kaydeden Demir, “Kadavra Donör(Verici), beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların organları bağışladığı takdirde bunlar kadavra donör olarak tanımlanmaktadır. Canlı donör, organ nakli gereken hastanın eşi veya yakın akrabaları doku, kan grubu vb. uyum mevcut ise organ bağışında bulunabilmektedir. Sadece böbrek ve karaciğer nakli canlıdan yapılabilmektedir” dedi.

Organ bağışının, İl Sağlık Müdürlüğü, hastaneler, organ nakli yapan merkezlere ve aile hekimliklerine yapılabileceğini kaydeden Demir, “Organ bağışı yapmak isteyen kişiler belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

18 Yaş veya üstünde olup akli dengesi yerinde olan herkesin doku ve organ bağışı belgesi alabileceğini kaydeden Demir, şu ifadelere yer verdi: “Organ bağışı yaptığınızı mutlaka yakınlarınıza da bildirin. Çünkü bir kişide beyi ölümü gerçekleştiğinde akrabalarının organ bağışı konusunda karar vermeleri istenmektedir. Sonradan fikrinizi değiştirirseniz, bağış kartınızı yırtıp atmanız ve bu karar değişikliğinizi ailenize bildirmeniz yeterlidir. Bu konuda özgürsünüz. Herkes organ bağışında bulunmalı, yakınlarını bu konuda bilinçlendirmeli ve ancak bu sayede ihtiyacı olduğunda organ bulabileceğini bilmelidir. Birçok hasta bağışlanmış bir organ için beklerken ölmektedir. Bağışlanmış bir organ, başarılı bir nakilden sonra, gerçek bir yaşam armağanıdır. Ne yazık ki insanlar organ alıcısı durumuna gelince organ bağışının önemini fark edebiliyorlar.”

BU MAKALEYİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile