Yasin Börü Gözyaşlarıyla Anıldı PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 12 Ekim 2015 12:42

 

yasin

Bingöl’de faaliyet yürüten Kalem-Der tarafından düzenlenen programla, 6-7 Ekim 2014 tarihinde PKK yandaşları tarafından katledilen Yasin Börü ve arkadaşları anıldı. Yasin Börü ve dava arkadaşlarının hayatından kesitlerin aktarıldığı programda, kimi katılımcıların gözyaşlarına engel olamadığı gözlemlendi.

Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen program, Kur’an-ı kerim tilavetiyle başladı. Özlem ajans sanatçılarının seslendirdiği ezgi ve ilahilerle devam eden programa, Rehber TV programcılarından İbrahim Yaz konuşmacı olarak katıldı. Yaz, 6-7 Ekim saldırılarda hayatını kaybeden Yasin Börü ve arkadaşlarının Tevhid Bayrağının Sancaktarlığını yaptığını söyledi.

Saldırılarda Diyarbakır sokaklarının şehir eşkıyalarıyla dolduğunu söyleyen Yaz, “Ellerinde her türlü silahlarla, dindar ve Müslüman avına çıktılar. Onların hedefi neydi? Onu iyi bilmemiz lazım. Şehir eşkıyalarının en büyük hedefi; İslam ve Müslümanlardı. O eşkıyalar, sakallı Müslüman avına çıkmışlardı. Onlar, çarşaflı bayanları görünce saldırdılar. Medrese ve Kur’an kurslarına hücum ettiler. İslami derneklere baskınlar yaptılar. Bazı İslami derneklerde Müslümanları diri diri yakmak istediler. Ama Allah onlara bu fırsatı vermedi” ifadelerini kullandı.

6-7 Ekim’de PKK yandaşlarının sadece birkaç Müslüman’ı değil yüzlerce Müslüman’ı katletmek istediklerini vurgulayan Yaz, vahşi çetelerin böylece Müslümanları sindirmeyi amaçladıklarını söyledi.

‘Yalan ve iftirada HDP/PKK’ya kimse yetişmez’

Yaz, “Muvahhit ve baş eğmez Müslümanlar bu coğrafyada oldukları müddetçe onlar hedeflerine ulaşmayacak. 6-8 Ekim sürecinde büyük bir yalan propaganda yarışına girdiler. Bu coğrafyada yalan ve iftira yarışında kimse onlara yetişemez.  Yalan ve iftiralarla Müslümanları hedef tahtası haline getirdiler” dedi.

‘Yasin ve Arkadaşları Tevhidin Bayraktarlığını Yaptı’

Yasin Börü ve arkadaşlarının hangi mücadele uğruna şehit olduklarının iyi tahlil edilmesi gerektiğini vurgulayan Yaz, “Yasin ve arkadaşlarının davası et dağıtma davası değildi. O gün, herkesin korkudan evine kapandığı bir günde, Yasin ve arkadaşları Tevhidin bayraktarlığını yapıyordu. Yasin ve arkadaşları biliyorlardı ki o gün onlar sokaklarda olup, fakirlere kurban eti ulaştırmasalar, korksalar ve çekinseler,  Amed’in sokakları Müslümanlara dar olacaktı. Dolayısıyla bugün burada oturuyorsak, bugün Amed’te başı dik geziyorsak, bunu bu coğrafyada dökülen şehitlerinin kanlarının bereketine borçluyuz. Bu çok önemli bir etkendir. Şayet onlar o bedeli vermeselerdi, şayet onlar o meydana inmeselerdi, doğrusu süreç, Müslümanlar için daha farklı olabilirdi” şeklinde konuştu.

‘Zalimler Yok Olmaya Mahkûmdur’

Yaz, konuşmasına şöyle son verdi: “O gün sokakları yakıp yıkan şehir eşkıyaları,  maddi güçlerine ve ellerinde bulunan silahlara dayandı. Ama bir şeyi unuttular. Evet, müminlerin sayısı az olabilir, Allah Resulünün hayatını okuyanlar çok iyi bilir. Sayıca az olabiliriz, ama sırtımızı Allah’a dayadık mı bize korku yoktur. Zalimler yok olmaya mahkûmdur.”

Program, sergilenen sinevizyon gösterisi ve okunan duaların ardından son buldu.

BU MAKALEYİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile