'Kadir Gecesi Bin Aydan Daha Hayırlıdır' PDF Yazdır e-Posta
Salı, 14 Temmuz 2015 08:30

 

mala

Ramazan ayında gizli olan Kadir Gecesinin önemine değinen Müslüman Âlimler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Mehmet Şenlik, 'Eğer müminler, Ramazan'da elde edecekleri mükâfatın ne kadar büyük olduğunu bilselerdi, yılın tamamını Ramazan olmasını isterlerdi' dedi.

Bin aydan daha hayırlı Kadir gecesi ile son on günde yapılan İtikâf ibadetinin önemine vurgu yapan Şenlik, Müminlerin,  Ramazan'ın sonlarına doğru daha da ibadete yönelmesi ve yoğunlaşması gerektiğini belirtti.

“Ramazanın manevi ikliminin aramızdan ayrılıp gitmesinin üzüntüsünü yaşıyoruz”

Ramazan'ın son on gününe girildiğini hatırlatan Şenlik, “Zaten Ramazan'ın on beşinden itibaren teravihe başlarken: "elveda ya şehri Ramazan" diyerek merhabadan elvedaya… ve sona doğru yaklaşıyoruz. Ancak bu ara kimileri bu manevi iklimin peyderpey aramızdan ayrılıp gitmesinin firakı ve üzüntüsünü yaşarken, kalan günlerin daha bereketli geçmesinin ceht ve gayreti içindeyken, kimileri de bu günlerin bitimini iple çeker gibi sabırsızlıkla bundan sıyrılıp kurtulmanın, yakında nefsin isteklerine kavuşmanın sevinci ve heyecanı içindeler.”ifadelerini kullandı.

“Müminler mükâfatın büyüklüğünü bilselerdi, yıllın tamamının Ramazan olmasını itselerdi”

“Müslüman olarak, eğer şu birinci şıktan bir yol izliyorsak sevinelim, şükredelim ve tam bir ihlâsı kazanmak için daha da gayretimizi kamçılayarak şevkle yolumuza devam edelim.”diyen Şenlik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yok, eğer ikinci şıktan yana bir yol izliyorsak üzülerek kendimizi kınayalım. Hemen bir pişmanlık duyup niyetimizi halis kılalım. Önümüze açılan bu nimet sofrası kaldırılmadan ondan en güzel şekilde istifade etmeye çalışanlardan olalım. Bakınız şu hadisi şerif bu manayı ne güzel ifade ediyor; “Eğer müminler, Ramazan'da elde edecekleri mükâfatın ne kadar büyük olduğunu bilselerdi, yılın tamamını Ramazan olmasını isterlerdi.”

“Kadir gecesini aramak için son on gün itikâfla geçirilirse çok daha güzel olur”

Müminlerin,  Ramazan'ın sonlarına doğru daha da ibadete yönelmesi ve yoğunlaşması gerektiğini belirten Şenlik, “Hatta imkânı olanların Kadir gecesini aramak için son on gününü itikâfa girerlerse çok daha güzel olur. Zira itikâf başlı başına bir ibadet olduğu halde bu ayın içinde yapılması daha mustehaptır. Nitekim Efendimiz(A.S) böyle yapardı.”dedi.

“Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır”

Şenlik,  sözlerini şöyle sürdürdü: “ Şunu da bilmemiz gerekir ki, fırsat henüz elden kaçmış değildir. Ramazanın son gününe kadar bu imkâna sahibiz. Dahası önümüzde bin aydan daha hayırlı mübarek Kadir gecesi vardır ki, hayat kitabımız Kuran'ı Mübin bu ayda indirilmiştir. Kuran da şöyle buyruluyor: ‘Şüphesiz ki, biz onu (Kuran'ı), Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece Rabbinin izniyle melekler ve ruh (Cebrail), her bir işi için (yeryüzüne) iner de inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur.' İşte bu gece, ramazan ayı içinde gizlidir. Sahih rivayetlere göre –kesin olmamakla birlikte- bu gece Ramazanın son on gününün tekli gecelerindedir. Yine Cumhurun görüşüne göre bu gece Ramazanın yirmi yedinci gecesidir.  Her neyse Ramazan'ın tümünde bu geceyi aramak gerekir. Zaten bunun Ramazan'ın içinde saklı bırakılmasının hikmeti de budur. O halde bütün Ramazan'da kadir gecesini aramak ve bütün bir Ramazan'ı ihya etmek gerekir.”

BU MAKALEYİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile