Yakup Sarı’dan Öğrencilere Tercih Uyarısı PDF Yazdır e-Posta
Pazartesi, 06 Temmuz 2015 11:19

 

sarı

İl Milli Eğitim Müdür Yakup Sarı, 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı YGS ve LYS sınavlarına giren öğrencilerin tercih yaparken dikkat etmeleri gereken hususlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, yaptığı yazılı açıklamayla öğrencilere YGS ve LYS tercihlerinde dikkat etmeleri gereken hususlarla ilgili uyarılarda bulundu.

Öğrenci ve velilere seslenen Sarı, “Bilindiği üzere bu yıl YGS sınavına yaklaşık iki milyondan fazla kişi girdi. Eğer dikkatli ve uzman rehberler eşliğinde tercihler yapılırsa bu yıl neredeyse her iki kişiden biri dört yıllık fakülteleri kazanmakta zorlanmayacak. LYS sonuçlarına göre öğrencilerimizin sağlıklı ve doğru tercih yapabilmeleri için Bingöl’de tüm Liselerimizde ve Rehberlik Araştırma Merkezimizde tercih komisyonları kurularak Uzman Rehber Öğretmenlerimiz görevlendirilmiştir. Velilerimizin konuya hassasiyet göstermelerini, çocuklarımızın bu hayati süreçte destek almalarının gerekli olduğunu ifade etmek istiyorum. Öğrencilerimizin doğru meslek tercihlerini yapmaları ve hayallerini gerçekleştirmeleri bizim en büyük dilek ve kazancımız olacaktır” dedi.

‘Yerleştirmeler bayramdan sonra gerçekleşecek’

Yerleştirme işlemlerinin bayramdan sonra gerçekleşeceğini belirten Sarı, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Tercih dönemleri malumunuz üzere 6-15 Temmuz tarihleri arasında olacaktır.. Sınava giren ve tercihte bulunacak tüm örgencilere başarılar dilerim.”

Sarı, 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı YGS ve LYS Tercihlerinde dikkat edilmesi gereken hususları ise şu şekilde sıraladı:

1. 6 Temmuz itibariyle yayınlanan yeni kılavuza göre tercihlerin yapılması

2. Tercihlerin mutlaka tercih komisyonu gözetiminde yapılması

3. Tercihlerde en çok dikkat etmeniz gereken şey ÖSYS puanınız değil puana göre aldığınız başarı sıralamanızdır.  Çünkü üniversiteler puanla değil sıralamaya göre öğrenci alıyor. Mutlaka ÖSYM´nin yayınladığı üniversite tercih kılavuzuna göz atmalısınız. Tercihlerinize başlamadan önce sıralamanızın altında kalan üniversiteleri yazmalısınız. 30 tercih hakkınız var.

4. Tercihinizde mutlaka sıralamanızdan daha yüksek en az beş tane üniversite yazın. Bunlar da çıkması muhtemel üniversite ve bölümlerdir.

5. İlk tercihlerinizi puanınızdan yüksek sıralamanızdan düşük üniversitelerden yana kullanın. Örneğin dereceniz 95 binlerdeyse ilk tercihlerinizi 70-75 bin sıralamasından alan bölümlerden yana kullanın. İlk dört veya beş tercihinizi buna göre kullanabilirsiniz. Daha sonra yapacağınız tercihlerde ise puanınıza çok yakın veya eşdeğer bölümleri tercih edin.

6. Bundan sonra yapacağınız tercihleri de derecenizin üstünde olan bölümler için kullanın. Yani 90 bin derecesindeyseniz ilk 95, 100, 120 bin ve üzeri bölümleri tercih edebilir. Buradaki amaç da sıralamaların yükseleceğini hesaba katmaktır. Sıralamalar yükselirse sizin almış olduğunuz 90 bin derecesi bu üst derecelere eşit olacağından açıkta kalma riskiniz böylece daha az olur.

7. Yerleştirme, merkezi olarak yapıldığından ve yerleşme oranı çok düşük olduğundan, tercihlerinizi, minimum puan açısından, kendi Y-YGS/LYS puanlarınızın +/- 15; başarı sırasının yarısı kadar alt; 2 katı kadar üst aralıktan olmasına dikkat edin.

8. İstenmeyen bir yükseköğretim programına tercihler arasında ne olursa olsun yer vermeyin. Daha çok istenen bir yükseköğretim programı, salt yüzdelik dilim, minimum puan ya da başka bir nedenden ötürü daha az istenen bir programın altına alınmamalıdır. Özel üniversiteleri tercih edecek öğrencilerin, bölümün şartlarına uygun tercih yapmaları. örneğin; ücretli, %25 burslu, %50 burslu, %75 burslu ve tam burslu durumlarını mutlaka ilgili üniversiteyi arayarak bilgi edinmeleri.(Not: öğrenci alımı üniversiteden üniversiteye değişebilir)

9. Özel üniversiteyi kazanan öğrencilerin ücret muafiyeti için 2. sınıftan itibaren devlet üniversitelerine yatay geçişlerin (sınavsız) nasıl yapılacağını öğrenmeleri.

10. Üniversitelerin çift ana dal, yan dal, yurt dışı eğitimleri göz önünde bulundurularak tercih yapmaları. Örneğin ilgili üniversitenin sosyal hizmet bölümünde okuyan bir öğrenci 2. 3. sınıflarda çift ana dal olarak psikolojiyi okuma şansları vardır. Öğrenci mezun olduğunda 2 diploma birden alır.

11. İlgili üniversitenin bölümler arası geçiş imkânlarına dikkat edilmesi.

 

BU MAKALEYİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile